KOCAELİ GEBZE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Şener DOĞAN'ın 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Şener DOĞAN'ın 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Şener DOĞAN'ın 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜ

 

İstiklal Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 83. yıldönümünde "Mehmet Akif'in mütevazı hayatı, mücadelesi, şahsiyeti, asil duruşu, ortaya koyduğu gençlik modeliyle, yeni nesiller için bu konuda eşsiz bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum" bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

İSTİKLAL RUHU

 

"Yaşadığı dönemde bu aziz vatanın içinde bulunduğu durumu, çekilen ıstırapları yüreğinde hisseden Mehmet Akif Ersoy, şiirleri, yazıları ve vaazlarıyla milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesini sağlamıştır.

 

İstiklal Marşıyla da milletimizin karakterini, duygu ve ruh dünyasını, hürriyet ve özgürlük tutkusunu, milli ve manevi değerlerini en güzel şekilde ifade ederek vicdanların sesi olmuştur.

 

Milli mücadeleyi destanlaştıran, aziz milletimizin değerlerini en veciz biçimde özetleyen istiklal Marşı, ay-yıldızlı bayrağımızla birlikte milletimizin en önemli müştereklerinden biridir. Mehmet Akif Ersoy, bizlere bıraktığı eserleriyle, fikirleriyle, bu günlerimizi aydınlatmaya hepimize ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

 

Bugün bizler, Mehmet Akif'in ışığından ve düşüncelerinden feyz alarak, onun ideallerini, davasını ve İstiklal Marşı ruhunu gençlerimize aşılamanın, milli ve manevi değerlerimizle sahip çıkmanın önemli bir görev olduğunu düşünüyoruz."

Bu yolda tüm eğitim camiası olarak durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Akif'in bu özellikleri sadece bizlere ilham olmakla kalmamış, kendi tarafından olsun olmasın herkes tarafından kabul görmüş, takdir edilmiştir.

 

Bakınız Cemil Meriç onun için "Akif milyonlarca namuslu insanın yol arkadaşıdır" diyor.

 

Nazım Hikmet "saat beşe on var, kırk dakika sonra şafak sökecek, bilmem ki nasıl anlatsam, korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Akif inanmış bir adam, büyük bir şair" diyor.

 

AKİF'İ ANLAMAK

 

Akif'i anlamalıyız. Akif'i anlamak Asım'ın nesli olabilmektir.

 

Asım'ın nesli... Diyordum ya... Nesilmiş gerçek:

İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.

 

Asım'ın nesli olmalıyız. Olmadık mı? Çanakkale'de olmadık mı? 15 Temmuz'da olmadık mı? Sınır boylarında olmadık mı?

           

Bu günleri gören, düşleyen büyük şairin düşlerini gerçekleştirmenin gururunu yaşarken, kendisini saygıyla ve rahmetle anıyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.

 

 

 

 

Şener DOĞAN - İlçe Milli Eğitim Müdürü

12.03.2020

Gebze İlçe Milli Eğitim Hizmet Binası, Güzeller Mah. Kavak Cad. No7 GEBZE / KOCAELİ - 262 6411036

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.